Giriş / Sosyal Medya / Whatsapp Alternatif’i 5 Güvenli Uygulama!

Whatsapp Alternatif’i 5 Güvenli Uygulama!

Whatsapp Alternatif’i Uygulamaları Sizler İçin Sıraladık!

Bildiğiniz gibi Whatsapp’ın sözde “uçtan uca şifreleme” özelliğinin o kadarda güvenli olmadığını belirtmek istiyoruz.

Facebook’un 2014 Şubat ayında satın aldığı Whatsapp Uygulaması ile güvenlik konusunda kaygılar insanlar üzerinde başlamıştı. Bunun üzerine Whatsapp uçtan uca şifreleme özelliği ile güven aşılamaya kalksa da buna güvenmeyen insanlar için alternatif birkaç Whatsapp benzeri mesajlaşma uygulaması ile karşınıza geleceğiz.
Bu uygulamalara gelmeden önce Whatsaap açıkları ile devam etmek gerek.

Whatsapp uçtan uca şifrelemeden bahsetse’de Facebook’a satıldığı için şirket Whatsapp üzerinden bilgileri alıp kendi Facebook datasına ekleyebilir. Facebook hizmetleri, teklifler, işletme desteği için ya da pazarlama olanakları için size reklam ve mesajlarla bildirim gönderebilir.

Sunucularında saklanan veriler olağan dışı bir durumda devlet yetkililerine delil olarak mahkeme kararıylada sunulabilir. Farklı bir senaryo da İnternet korsanları  tarafından Whatsapp sunucularına ulaşılabilir.

İsterseniz Whatsapp Alternatif’i Uygulamalara Sırasıyla Bakalım

1-Signal

Bu ücretsiz sunulan alternatif uygulamanın kullanımı oldukça kolaydır. Sesli ve görüntülü konuşmalarda size Whatsapp’ı hiç aratmayacağını söyleyebiliriz.

Uçtan Uca Şifreleme: Her bir mesaj şifrelenirken sadece iki kişi arasında okunabilir. Bilgisayar korsanları erişmeye kalkışsa bile şifreli içerikleri okumak imkansız gibidir.

Açık Kaynak: Signalda açık kaynaklı şifreleme kullanılır. Geliştiriciler tarafından görülen hatalar uzmanlar tarafından test edilerek kapatılır.

Silinen Mesajlar: Kullanıcı yazdığı mesajların tamamen silinmesine izin verebilir ya da bunu otomati olarak zaman aralığını seçerek yapabilir. Whatsaap üzerinde böyle bir hakka izniniz yoktur.

Avantajları

 • Uçtan uca şifreleme
 • Açık kaynaklı şifreleme
 • Tüm büyük platformlarda mevcuttur
 • Mesajların kaybolmasına olanak sağlama

Dezavantajları

 • Hareketli emoji bulunmuyor

2-Threema

Bu uygulamanın gizlilik sözü verdiği ve herhangi bir datada yazışmalarınızın ya da dosyalarınızın toplanmadığını iddia ettiği bir sözleşme metni bulunmaktadır. Sadece kişi listeleri ile grup bilgilerini kullanan Threema aynı zamanda Whatsapp gibi web üzerinden de kullanılabilir.

Uçtan Uca Şifreleme: Metin, ses, dosyalar ve grup davetleri sistem tarafından şifrelenir. Buna ek durum iletileriniz dahi şifrelemeye dahildir. Mesajlar sadece gönderici ve alıcı tarafından okunabilir.

Zengin özellikler:

Whatsaap gibi telefon numarası vermek zorunda değilsiniz. Her kullanıcı için oluşturulan Threema ID’si 8 basamaklı bir sayı alır ve bu sekilde birbirinizi eklersiniz.

MITM saldırılarını önlemenize olanak sağlayan QR kodu kullanır. İsviçre merkezli olan mesajlaşma uygulaması güvenli bir uygulama olarak kendini gösteriyor.

Avantajları:

 • Telefon numarasına gerek yoktur
 • QR koduyla kişi doğrulaması bulunuyor
 • Metin biçimlendirme özellikleri mevcut
 • Sohbetleriniz dahi şifreleniyor

Dezavantajları:

 • Ücretli bir uygulamadır

3- Telegram

Telegram uygulaması en az Whatsapp kadar bilinen bir uygulamadır ve aralarında benzerlik çok olsa da birbirinden farklıdırlar. Telegram 100 milyondan fazla kullanıcı ile güvenlik konusunda en iyi seçeneklerden biri olarak görülebilir.

Uçtan uca şifreleme:

Telegram üzerinde yazılan mesajları telegram personeli de dahil göremez.

Kendini imha eden mesajlaşma sistemi:

Signal uygulamasındaki gibi Telegram uygulaması bir süre sonra mesajları otomatik silmeye göre programlanabilir.

Açık kaynak:

Telegram kendi arayüzünü kullanan programlar oluşturmak için size farklı API’ler sunar.

Avantajları:

 • Açık kaynaklı yazılım
 • Kullanıcı dostu platform
 • Bulut tabanlı sistem ile metaryellerinizi asla kaybetmeme olanağı

Dezavantajları:

 • Şifreleme varsayılan olarak gelmez, manuel açılması gereklidir.
 • Şifreleme sistemi kendi standartlarına göre olduğundan eleştirilere açıktır.

4- Wire

Avrupa yasalarını esas alarak uçtan uca şifreleme sağlayan bu mesajlaşma uygulaması kişisel kullanım için ücretsizdir. Fakat ticari amaçlı kullanımlar için satın alınması gereken bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Ticari kısımda takım planı oluşturabilir, takım yöneticileri ve benzeri grup atamaları yapabilirsiniz. Ayrıca size entegrasyon API’ler  bir sunucu üzerinden kurumsal plan adı altında sunulabilir.

Sesli ve görüntülü aramalar:

Oldukça net ve iyi kalitede ses, görüntü seçenekleri kullanılabilir. Grup aramaları da bulunan uygulamada aynı anda 10 kişi konuşabilmektedir.

Dosya paylaşımı ve senkronizasyon:

Doc, PDF ve Excel olmak üzere tüm dosya formatları desteklenir. Tüm önemli platformları kapsayan Wire 8 senkronize edilmiş cihaz ile hesabınıza giriş izni sağlar.

Zengin İçerikler:

GIF’ler, emojiler ve hatta  sohbet içerisinde gömülü videolar gönderebilirsiniz. Yazı seçenekleri özelleştirilebilir kalın ya da italik biçimlendiriler kullanılabilir.

Ayrıca dosya boyutunu optimize ederek düşük bağlantılarda bile daha rahat transfer yapmanızı sağlayacak bir sistemde kendi içerisinde mevcuttur.

Avantajları:

 • Güvenli sohbet
 • Zamanlamalı mesajlar
 • 8 cihazda aynı anda kullanılabilme yetisi
 • Zengin konuşma seçenekleri

Dezavantajları:

 • Ticari kullanım ücretlidir

5- Riot.IM

Özgürce iletişim sağlayan bu uygulama açık kaynaklı olup, ticari manada da takımınızla iletişim kurmanızı sağlayan gruplara bot ve araçlar ekler. Kendiniz dahi entegrasyon araçlarınızı geliştirebilirsiniz.

VoIP ve görüntülü aramayı destekleyen Riot.IM, uçtan uca şifreleme desteği de mevcuttur.

Konuşma Odaları:

Diğer uygulamardan farklı olarak genel sohbet odası gibi seçenekler ile genel muhabbetlere ya da özel odalarda açılan sesli konusmalara katılabilirsiniz.

Anonimlik:

Telefon numaranızı vermeniz gerekmeden atanan ID ve numaralar sayesinde kişi ekleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda karşı tarafa da gizliliginizi korur.

Açık Kaynak:

Riot açık kaynak desteklidir. Geliştiriciler kendi yazılımlarını üretebilir. Gelecegin mesajlaşma uygulaması olarak gösterilmektedir.

Avantajları:

 • Telefon numarası vermek zorunda kalmazsınız
 • Açık kaynaklı ve geliştirilebilir sistemdir
 • Anlaşılır masaüstü istemcisi bulunmaktadır
 • Yedi dil desteği ile destek sağlar

Dezavantajları:

 • Şifreleme varsayılan olarak gelmemektedir, manuel olarak açmanız gerekir.

0

User Rating: Be the first one !

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptop'u ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Whatsapp Sohbet Yedekleme Yaparken Dikkat!

WhatsApp Sohbet Yedekleme Yaparken Tuzağa Düşmeyin Bundan tam bir ay sonra, WhatsApp ve Google, Android …

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Donanım Notu
Teknoloji Hamalı

E-Posta listemize abone olun ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmayın!