Giriş / Hosting ve Güvenlik / Kimlik Bilgileri’nin Sızdırılmasına İlişkin

Kimlik Bilgileri’nin Sızdırılmasına İlişkin

Sızdırılan Kimlik Bilgileri Başımızı Derde Sokar mı ?

Son zamanlarda herkesin endişeye kapılarak sorup soruşturduğu ve internetten kimlik bilgilerini aratanların kendilerini bulduğu anda korkulu yüzlerinden o korkuyu kaldırmak için bazı açıklamalar yapmak gerek.

Nüfus bilgilerimizin internet ortamına sızdırılması elbette hoş bir durum değildir. Sonuç olarak T.C kimlikten tutunda anne adı, baba adı, il, ilçe ve doğum tarihi ile ilgili bilgilerin mahremiyetini kaybetmesi kötü bir durum.

Fakat biz bu bilgileri emin olmadığımız birçok yere veriyorduk zaten. Örneğin telefon üzerinden bir alışveriş yaptığımızda, ya da bir internet sitesine üye olduğumuzda (genellikle alışveriş siteleri ) bu tür bilgileri doldurup onların sistemlerine emanet etmiş bulunmaktayız.

Peki Kimlik Bilgileri’mizin İnternette Gezinmesi Bizim İçin Ne Gibi Bir Tehlike Oluşturur ?

Özellikle telefon dolandırıcılarının kullanacağı bu yöntem sayesinde kimlik bilgilerinize erişmiş olan sahtekarlar sizi tanıyormuş gibi arayıp sizden farklı şekillerde para isteyebilirler. Bu dolandırıcılara itibar etmeyin mümkünse telefon üzerinden yapacağınız işlemlerde numaranın doğruluğunu denetleyin, daha sonra geri dönüş yapın.

Ya da Kimlik bilgilerinizle oluşturmuş olduğunuz sosyal medya hesaplarınız bu sebeple hacklenebilir. Bunun için en az ikinci bir e posta doğrulama ve telefon doğrulaması yaparsanız hesaplarınızı da güvene almış olursunuz. Örneğin Facebook için Güvenilir Kişi seçimi yapılarak güvenliğinizi de arttırmış olabilirsiniz.

Hangi Durumlardan Sorumlu Tutulamayız ?

Nüfus bilgilerinin sızdırılması ve bu güvenlik zaafiyetinin sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları değildir. Bu sebeple, adınıza paravan firma, ya da sizin kimlik bilgilerinizle yapılmış banka işlemleri (kredi çekme, ipotek vb.. ) yapılamaz.

Sonuçta yapılması gereken işlemlerin çoğu Nüfus kağıdı tastikli sureti ile yapılabilmektedir. Bu sebeple sadece kişisel bilgiler ile sizin üzerinizden ev, araba ya da para çekilemez.

 

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptobu ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Youtube Go Türkiye’ye Geliyor!

YouTube Go Türkiye İçin Start Aldı Geçtiğimiz yıl, için YouTube’un gücünü yeni nesil kullanıcılar için …

Donanım Notu
Teknoloji Hamalı

E-Posta listemize abone olun ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmayın!