Giriş / Hosting ve Güvenlik / Güncelleme Taklidi Yapan Zararlı Fantom !

Güncelleme Taklidi Yapan Zararlı Fantom !

Fantom Adında Microsoft Güncelleme Taklidi Yapan Bir Fidye Yazılım Bulundu !

Yeni bir fidye yazılım daha türedi. Windows Update ekranlarını taklit eden zararlı  yazılımın  amacı ise kullanıcı dosyalarını şifrelemek.

Fidye yazılımlarının genel yapısı zaten sizin bilgi, belge ve dosya klasörlerinizi şifreleyip, para karşılığında şifreleri çözme garantisi sunması ya da sunamamasından oluşuyor. Fidye yazılım Windows Update için “kritik güncelleme” ifadesini kullanarak, kullanıcıları zorunlu kılan bir güncellemeye itiyor. Microsof’un 2016 yılına ait bir telif hakkından yararlanarak windowsupdate.exe adındaki uygulamasını aktif hale getiriyor. Fantom adı verilen bu zararlıdan kurtulmak için herhangi bir çözüm henüz bulunmazken; kullanıcıların yapabileceği tek şeyin internette şüphe duydukları link ve uygulamaları açma konusunda dikkatli davranmaları ve güncel bir antivirüs kullanmalarıdır.

Hakkında ONUR HÜDÜR

Sırtında laptobu ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

İlginizi Çekebilir

Zehirli Pikseller Virüs Saçıyor!

Resimleri İçine Saklanan Zehirli Pikseller Virüs Dolu Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in güvenlik araştırmacıları, siber suçlularınsıra …

Donanım Notu
Teknoloji Hamalı

E-Posta listemize abone olun ve teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmayın!