Başlangıç / Sosyal Medya / Facebook Sahte Haberler’e Savaş Açtı!

Facebook Sahte Haberler’e Savaş Açtı!

Facebook Sahte Haberler’i Yeni Denetleme İçin Tasarlanmış Araçlarla Durduracak!

Facebook bugün başlattığı ve Sahte Haberlere karşı başlattığı  özelliklerini duyurdu. Viral ya da asılsız haberler konusunda eleştiri yağmuruna tutulan sosyal medya devinin bu atağı sahte haberlerin önüne geçmeye çalışacak.

Hikaye veya haberlerin doğruluğunu denetleyecek dört bağımsız kontrol kuruluşu bulunuyor. Uyarı mekanizmasıyla sahte haberin en kısa sürede sistemden geri çekilmesi esad alınacak. Snopes , Politifact , ABC News , ve FactCheck.org . gibi kuruluşlarla birlikte yürütülecek olan bu uygulama ile Facebook asılsız haberlerin çöplüğü olmaktan kurtarılacak.

Facebook sahte haberler için onları durdurmak adına kontrol panelinde bazı uyarılarla denetleme mekanizmasını da çalıştırmış olacak.

Kullanıcı bağlantıyı paylaşmak isterse bir pop-up penceresi ile içeriğin doğruluğuna emin olup olunmadığı sorulacak. Böylece sahte haber kadar sahtekarlık peşinde olan ve sponsor bağlantıda spam reklam verenlerinde önüne bu şekilde geçilmiş olacak.

Hakkında: ONUR HÜDÜR

Sırtında laptobu ile yıllar yılı teknoloji hamallığı yapan yazar, sırtındaki bu yükü sizlerle paylaşmak için kurduğu ağda mutlu mesuttur.

Watch Dragon ball super